Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: czwartek, 21. września 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

ciekawostki
Encyklopedia 10.000 ciekawostek: ciekawostki i informacje na prawie każdy temat!

 

Ludzie / Miasta / Państwa / Nazwy / ciekawostki - główna
Losowa ciekawostka / Najpopularniejsza / Wszystkie tagi / O serwisie
Tu jesteś: ciekawostki / Wyniki wyszukiwania: apteka


Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Apteka
Informacje


apteka – placówka, zajmująca się głównie sprzedażą leków i innych produktów medycznych (np. opatrunków, środków higienicznych). Apteki recepturowe zajmują się także przygotowywaniem leków recepturowych zgodnie z przepisaną przez lekarza receptą. W praktyce pacjenci korzystają w aptekach także z konsultacji medycznych w sprawie stosowania poszczególnych leków w przypadku konkretnych dolegliwości, a nawet, w nagłych przypadkach, z najbardziej podstawowej pomocy medycznej, polegającej na udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu innego wykwalifikowanego personelu (lekarza, felczera, zespołu pogotowia ratunkowego itp.).

Apteką kieruje farmaceuta po studiach farmaceutycznych, spełniający także warunek pięcioletniego stażu pracy w aptece; poza nim prawo wydawania leków (pracy przy pierwszym stole, jak to określają sami farmaceuci) mają tylko inni farmaceuci (magistrzy, jak się przyjęło określać wszystkich farmaceutów) oraz technicy farmaceutyczni. Praca tego personelu w przeważającej części pokrywa się z pracą magistrów farmacji i obejmuje przede wszystkim sporządzanie, wytwarzanie i wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

W Polsce przez praktycznie całe powojenne półwiecze (nie licząc kilku lat po 1945 roku) apteki mogły być wyłącznie własnością państwową i podlegały Centralnemu Zarządowi Aptek. Po roku 1989 przepisy prawa zmieniły się w ten sposób, że właścicielami aptek mogą być również osoby prywatne; istniał projekt, żeby zawęzić prawo posiadania apteki tylko wykwalifikowanym farmaceutom, ale zamierzenie to nie powiodło się, dlatego nie wszyscy właściciele aptek uznają potrzebę respektowania zasad etyki zawodowej. Fakt ten, a także niespójna i niekonsekwentna polityka państwa wobec systemu opieki zdrowotnej w ogólności, w tym zasad refundacji kosztów leków, są przyczyną obserwowanej w wielu miejscach sytuacji, że niektóre apteki – pragnąc zapewnić sobie jak największą sprzedaż – zamiast pełnić swoje główne zadania w łańcuchu placówek medycznych coraz bardziej poszerzają wachlarz sprzedaży specyfików paramedycznych i kosmetycznych. Asortyment taki normalnie mógłby być sprzedawany w każdym sklepie albo kiosku, nie wymaga bowiem od osób nim handlujących żadnych specjalnych kwalifikacji; sprzedawany jednak w aptece wydaje się potencjalnym nabywcom bardziej wiarygodny i skuteczniejszy, niż gdyby pochodził z kiosku na rogu ulicy, dlatego producenci takich środków zachęcają właścicieli aptek do podjęcia się ich dystrybucji.

Specyficzną odmianą aptek są zamknięte placówki wewnątrzszpitalne, pracujące wyłącznie na potrzeby szpitala, nie obsługujące bezpośrednio pacjentów. Wymagania stawiane personelowi takich aptek praktycznie nie różnią się od wymagań stawianych osobom, pracującym w aptekach otwartych. Natomiast mianem "apteki leków gotowych" nazywa się − w odróżnieniu od "aptek recepturowych" – takie, w których nie przygotowuje się leków wg receptury, a jedynie sprzedaje się gotowe specyfiki, oryginalnie opakowane przez producentów, bądź przepakowywane z większych opakowań do mniejszych ("fasowane"), zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta oraz przepisaną przez lekarza receptą.

Istnieją również apteki internetowe działające na zasadach podobnych do sklepów internetowych.
Źródło
Newsy


Belniak najlepszy w maju
Podajemy listę laureatów comiesiecznego konkursu organizowanego przez Muzeu...
Bestie zaatakowały Polskę
Latająca armia krwiożerczych mutantów bezlitośnie atakuje z terytorium Niem...
VII Śrem się śmieje - tak było
12 kwietnia 2011 r. w „Gajówce” w Zbrudzewie koło Śremu odbył s...
Strona:
  1
Humor, satyra


Wylotka (humoreska)
Maciek, mój dobry znajomy, bardzo się denerwował. Zwłaszcza w pracy. Wszystko za sprawą szefowej, wi...
ACTA i wolność w Internecie
Krzykacze Gdyby się spytać przeciętnych krzykaczy skandujących na ulicy bzdury i ploty, co tak ...
Protesty lekarzy i farmaceutów
Reklama apteki i grób
• Pewna apteka reklamuje się, że po godzinie 15.00 lekarstwa można kupić z 15-procentową zniżk...
Fraszki noworoczne
Biedni chorzy Powitają Nowy Rok A po nim w aptekach szok Ostrożności nigdy za wiele Młody...
Recepta sprzed tysiąca lat
• O tym, jak strasznie bazgrzą lekarze wypisujący pacjentom recepty, od lat krążą legendy. Nie...
Strona:
  1  2   3   4   5   »  Ciekawostki.Sadurski.com

Zobacz też: Ciekawostki polskie


Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy