Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: sobota, 23. września 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

ciekawostki
Encyklopedia 10.000 ciekawostek: ciekawostki i informacje na prawie każdy temat!

 

Ludzie / Miasta / Państwa / Nazwy / ciekawostki - główna
Losowa ciekawostka / Najpopularniejsza / Wszystkie tagi / O serwisie
Tu jesteś: ciekawostki / Wyniki wyszukiwania: egzorcysta


Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Egzorcysta
Informacje


egzorcysta w Kościele katolickim to biskup albo mianowany przez niego kapłan, który posiada specjalny mandat do sprawowania egzorcyzmu uroczystego (in.: wielkiego). W praktyce oznacza to pozwolenie na wypędzanie demonów z osób opętanych i modlitwę nad osobami duchowo i fizycznie udręczonymi przez duchy nieczyste.

Powaga tego sakramentale i charakter egzorcyzmu wymagają, by posługa egzorcystyczna nad opętanymi i zniewolonymi sprawowana była mocą specjalnego i wyraźnego zezwolenia miejscowego ordynariusza (zwykle biskupa diecezjalnego). Zezwolenia takiego udziela się na stałe lub doraźnie kapłanom odznaczającym się "pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia, oraz specjalnie przygotowanym do tego zadania" (według zaleceń Komisji ds. Dyscypliny Sakramentów). Kapłani nie posiadający zezwolenia biskupa mogą modlić się modlitwą o uwolnienie danej osoby, która jednak nie stanowi egzorcyzmu uroczystego i nie zawiera formuł komunikowania się ze złym duchem. egzorcysta w swojej posłudze kieruje się zalecaniami Rytuału Rzymskiego, zdobytą wiedzą i własnym doświadczeniem. Najwybitniejszym żyjącym obecnie egzorcystą jest oficjalny egzorcysta Państwa Kościelnego Gabriele Amorth, który przeprowadził ok. 50 000 egzorcyzmów.

W Polsce pełni posługę około 70 mianowanych księży egzorcystów oraz wielu kapłanów modlących się modlitwą o uwolnienie. W każdej diecezji jest przynajmniej jeden mianowany egzorcysta, nie wliczając w to ordynariuszy miejsca. Informacje o miejscach sprawowania ich posługi można uzyskać telefonicznie poprzez lokalną kurię, a także w parafiach.

Trudno ocenić, ilu łącznie, na całym świecie jest mianowanych egzorcystów katolickich. Są państwa (Włochy, Polska), gdzie wszystkie lub większość diecezji ma swojego mianowanego egzorcystę; ale są tez kraje, gdzie egzorcystów jest bardzo niewielu (Niemcy, Francja). W ostatnich latach widocznie wzrasta zainteresowanie tematem egzorcyzmów oraz zapotrzebowanie na kapłanów-egzorcystów. Egzorcyści wskazują na wzrost zagrożeń duchowych (spirytyzm, satanizm, okultyzm itd.) oraz rosnącą świadomość wiernych co do możliwości działania szatana na człowieka. Na tę wiedzę wpływają m.in. filmy o egzorcyzmach, które bazowały na autentycznych zdarzeniach ("Egzorcyzmy Emily Rose", "egzorcysta") oraz liczne książki (m.in. bestsellery ks. Gabriele Amortha, egzorcysty archidiecezji rzymskiej).
Źródło
Newsy


Pogrzeb komika Leslie Nielsena
Pogodny nastrój i muzyka z komedii "Naga broń" - czyli niecodzien...
Strona:
  1
Humor, satyra


Egzorcysta
Jeśli krzyż przed pałacem trwoży prezydenta, to przyczyna jest tego dosyć oczywista: zapewne w Bud...
Kobiece narządy
Młody zakonnik pyta: - Ojcze przełożony, dlaczego kobiece narządy są nieczyste? - A jak myślisz, g...
Jak pijemy wódkę?
Jak można pić? • Anorektyk - nie zagryza. • Egzorcysta - pije duszkiem. • Graba...
Jak można pić?
• Anorektyk - nie zagryza. • Egzorcysta - pije duszkiem. • Grabarz - pije na umó...
Strona:
  1Ciekawostki.Sadurski.com

Zobacz też: Ciekawostki polskie


Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy